Głos Eksperta BMS – Anna Dudzińska – Velux


Dzień dobry! Kontynuując naszą serię Głos Eksperta BMS, tym razem mieliśmy okazję porozmawiać z Anną Dudzińską, Regionalnym Dyrektorem ds. Personalnych w firmie VELUX, na temat pracowników jako kluczowych interesariuszy w strategii budowania CSR.


BMS: Dla firmy VELUX pracownicy są kluczowym interesariuszem. Co to konkretnie oznacza?

Anna Dudzińska: Takie podejście do pracowników ma swoje podstawy w koncepcji firmy odpowiedzialnej społecznie, którą wiele lat temu sformułował nasz założyciel. Podstawą tego podejścia jest traktowanie wszystkich interesariuszy, w tym szczególnie pracowników, z najwyższym szacunkiem i odpowiedzialnością. Villum Kann Rasmussen chciał, aby jego firma VELUX była pod tym względem wyjątkowa. Działania skierowane do pracowników są zatem bardzo ważnym elementem naszej strategii CSR. Moim zdaniem, każda strategia odpowiedzialnego biznesu powinna zaczynać się wewnątrz organizacji.

BMS: Jak sprawić, aby firma była atrakcyjna zarówno dla obecnych jak i przyszłych pracowników? Jaki wpływ ma na to strategia CSR?

Anna Dudzińska: W dzisiejszych czasach o wyborze miejsca pracy decyduje nie tylko wysokość wynagrodzenia. Liczy się także wizerunek i środowisko pracy. Wyróżniające się warunki socjalne, dbałość o bezpieczeństwo, rozwój i zdrowie pracowników tworzą odpowiedzialną polityka personalną.

W firmie VELUX mamy świadomość, że to właśnie pracownicy tworzą organizację i od ich zaangażowania zależy sukces firmy. Poszukujemy osób, które identyfikują się z naszymi wartościami i kulturą organizacyjną. Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić inspirujące środowisko pracy. Poprzez dopasowane indywidualnie programy rozwojowe motywujemy pracowników zarówno do rozwoju zawodowego jak i osobistego. Dodatkowo, dzięki działalności Fundacji Pracowniczej możemy wspierać finansowo osoby, które z różnych powodów znalazły się w trudnych sytuacjach życiowych.

BMS: Pracownicy mają coraz większe oczekiwania dotyczące warunków pracy. Czy w firmie VELUX  pracownicy mają realny wpływ na swoje miejsce pracy?

Anna Dudzińska: Mówiąc o wpływie na warunki pracy od razu na myśl przychodzi mi zagadnienie bezpieczeństwa, które jest dla nas niezwykle ważne ze względu na profil działalności firmy. Dlatego każdy pracownik (a większość z nich pracuje w 4 fabrykach) może zgłosić pomysł na usprawnienie procesów produkcyjnych, kwestii bezpieczeństwa i tym samym mieć realny wpływ na swoje miejsce pracy. Często zgłoszenia te dotyczą nawet bardzo drobnych spraw, ale dla pracownika ważną sprawą, jest fakt, że to właśnie jego propozycja zostanie rozważona, przemyślana i wdrożona w życie.

Anna Dudzińska: Więcej o znaczeniu odpowiedniej polityki personalnej opartej na zasadach społecznej odpowiedzialności,  zaangażowaniu pracowników w tworzenie dobrych warunków pracy, a także fundacji pracowniczej, opowiem Państwu w trakcie mojego wystąpienia już 18 kwietnia w Warszawskim Hotelu Hilton. Serdecznie zapraszam do udziału w wydarzeniu.

BMS: Bardzo dziękujemy i do zobaczenia już w Kwietniu!

 


Warszawa, 23.03.2017 r.