Głos Eksperta BMS – Joanna Bona – Bartoszek – Danfoss


Dzień dobry! Dziś publikujemy rozmowę z Joanną Boną – Bartoszek z Danfoss, która pełni w firmie funkcję HR Business Partnera. To już nasze drugie spotkanie z Joanną. Serdecznie zapraszamy do lektury!


BMS: Pani Joanno, obecnie coraz silniej rozwijają się organizacje o płaskich strukturach i partnerskiej relacji pracownik – przełożony, można by więc założyć, że ocena pracownicza staje się zbędna?

Joanna Bona – Bartoszek: Istotnie, coraz częściej spotykamy się z płaskimi strukturami w organizacjach, czego jestem zwolennikiem, zwłaszcza w małych i średnich jednostkach, nie mniej jednak uważam, że ocena pracownicza jest bardzo ważnym elementem zarządzania bez względu na projekt schematu organizacyjnego.  W Danfoss ocena pracownicza ma duże znaczenie zarówno dla pracownika, jak i dla całej organizacji. Z perspektywy jednostki kładziemy duży nacisk na rozwój  i informacje zwrotną, która podnosi świadomość pracownika. Natomiast z perspektywy organizacji przygotowujemy się do sukcesji i rozwoju zgodnego ze strategią firmy.

BMS: Tradycyjnie spotykamy się z pojęciem oceny rocznej, jak to wygląda w Pani firmie?

Joanna Bona – Bartoszek: W Danfoss prowadzimy Performance Management Process (PMP), który trwa cały rok. Spotkania  odbywają się w sekwencji kwartalnej z podsumowaniem rocznym. Proces jest dość złożony   i skupiony zarówno na osiągnięciach, jak i ciągłym rozwoju pracownika, ale o tym powiem więcej podczas naszego spotkania.  Najważniejszy jest szczery dialog oparty na faktach i skupiony na sytuacji obecnej oraz aspiracjach pracownika.

BMS: Mówi Pani o dialogu, jak w takim razie pracownicy zapatrują się na ocenę?

Joanna Bona – Bartoszek: Pracownicy są nieodłącznym elementem procesu. Nie są bierni, czekają na ocenę, ale aby miała one miejsce muszą wykonać swoją część pracy. Dokonują samooceny, planują swój rozwój, mają bezpośredni wpływ na cele indywidualne stawiane na przyszły rok. Narzędziem do tego służącym jest Cornerstone, natomiast wsparcia merytorycznego wszystkim pracownikom firmy udziela HR Operacyjny oraz HR Business Partnerzy.

Zapraszam serdecznie do dyskusji na temat całego procesu ewaluacji, gdzie o nim opowiem jak również odpowiem na Państwa pytania. Chętnie podzielę się z Państwem moim doświadczeniem i spostrzeżeniami.

BMS: Z niecierpliwością zatem czekamy na spotkanie dot. Ocen pracowniczych, gdzie będziemy mieli okazję ponownie się spotkać i porozmawiać na ten temat. Dziękujemy i do zobaczenia!

Joanna Bona – Bartoszek: Do zobaczenia!


Warszawa, 26.01.2017 r.