Głos Eksperta BMS – Katarzyna Fryc – MAN Truck & Bus Polska


Dzień dobry! Po raz kolejny mieliśmy przyjemność spotkać się z Katarzyną Fryc, która jest Legal Department Managerem w MAN Truck & Bus Polska. Zapraszamy do ciekawej lektury!


BMS: W  jaki sposób Państwa przedsiębiorstwo przygotowuje się do realizacji nowych zadań oraz  wyzwań w zakresie dostosowania do przewidzianych w  rozporządzeniu nr 2016/679 zmian?

Katarzyna Fryc: Dla nas jak również wszystkich przedsiębiorców nowe rozporządzenie  oznacza obowiązek dostosowania  struktury organizacyjnej jak i wewnętrznej dokumentacji  do nowych regulacji co niezaprzeczalnie będzie tak pracochłonne jak i trudne zwłaszcza w przypadku korporacji międzynarodowej posiadającej spółki poza UE.  W strukturach naszej grupy kapitałowej prace trwają bardzo intensywnie  na poziomie centrali koncernu jak również spółkach należących do grupy.

BMS: Czy podjęliście Państwo jakieś szczególne formy  współpracy  w tym zakresie – jak w tak licznej „ rodzinie”, mam tu na uwadze liczbę spółek  wygląda realizacja procesu dostosowywania do nowych wymogów prawnych dla ochrony danych osobowych.

Katarzyna Fryc: Tak, podjęliśmy aktywną i otwartą o oczekiwania każdej ze Stron współpracę. Przyznam, że w naszym przypadku już na etapie prac legislacyjnych nad treścią rozporządzenia nr 2016/679, podjęta została inicjatywa ze strony centralnej jednostki zajmującej się ochroną danych, aby wszyscy korporacyjni koordynatorzy ochrony danych, nie tylko z UE, ale również z Chin, Brazylii, Indii i nie tylko poznali zakres i treść proponowanych zmian. Otrzymaliśmy dzięki temu możliwość pracy nad dostosowaniem się do zakresu zmian ze znacznym wyprzedzeniem, a co najbardziej cenne wspólnego opracowania treści dokumentów, które pozwolą nam na skuteczną realizację rozporządzenia również poza UE. Prace w tak licznej grupie stały się też doskonałą okazją do poznania odrębności w regulacjach prawnych poszczególnych krajów co było i jest dla nas niekwestionowanym źródłem wiedzy i ciekawym doświadczeniem.

Z uwagi jednak na wiele aspektów związanych ze współpracą w grupie kapitałowej w zakresie realizacji obowiązków ochrony danych chciałabym w szerszym zakresie podjąć się odpowiedzi na to jak również inne pytania w czasie naszego spotkania w dniu 14 marca. W mojej ocenie będzie to doskonała okazja aby na konkretnych przypadkach zobrazować Państwu czy wspólne a może osobne działania dają oczekiwane przez grupę kapitałową rezultaty . Grupa MAN ma w swoich licznych przypadkach bardzo interesujący przykład ze Stanami Zjednoczonymi w tle, który na pierwszym etapie prac projektowych całkowicie niewidoczny był dla Stron. Ten przypadek dokładnie zaprezentuję Państwu w czasie naszego spotkania, na które w imieniu  organizatorów i własnym  zapraszam.

BMS: W takim razie nie pozostaje nam nic innego, jak tylko uzbroić się w cierpliwość i oczekiwać spotkania i pouczającej dyskusji. Dziękujemy za rozmowę i do zobaczenia!

Katarzyna Fryc: Do zobaczenia już wkrótce!


Warszawa, 2.03.2017 r.